poniedziałek, 4 maja 2015

Sprawozdania do Urzędu Statystycznego

Każdy przedsiębiorca każdego roku ma obowiązek wysyłać do Urzędu Statystycznego liczne wypełnione danymi badawczymi druki. Dla przykładu są to obowiązki sprawozdawcze PL1, badanie o warunkach zatrudnienia Z 10, jak również różne inne, na przykład związane z następującymi danymi:
  • Warunkami pracy
  • Tendencjami tworzenia nowych miejsc zatrudnienia
  • Trendami w przemyśle
  • Trendami inwestycyjnymi
GUS sprawdza również kwestie powiązane z bezpieczeństwem pracy, tematy łączące się z z wypłatami i ogólnie wszystkim, co może mieć miejsce na linii pracodawca - pracownik.

Opole w czołówce

Istotną lokatę w sprawdzaniu trendów a także przyczyn ich powstawania, lub też określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole w tej materii ma się czym pochwalić - wg danych statystycznych jest tu najmniej wypadków w zakładach pracy. To nic zaskakującego, albowiem województwo Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, w dodatku nie jest szczególnie mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. To prawda, ale nie w odniesieniu do danych Gusu, albowiem te przeliczono w przeliczeniu na 1000 pracujących.

Wypadkowość w województwie opolskim - co jest jej przyczyną?

Na pierwszym miejscu z pewnością są to prężne działania Inspekcji Pracy Opole, na przykład:
  1. Programy zapobiegawcze
  2. Szkolenia dla właścicieli firm
  3. Liczne kontrole kończące się nakazami
Ten ostatni podpunkt na powyższej liście to nic miłego, jednak w tym miejscu można zauważyć, że każda kontrola z PIP Opole daje w jakiś nie bezpośredni sposób skutek pod postacią bezpieczniejszej pracy i zatrudnienia.
Następna sprawa, to większa świadomość samych pracodawców - za sprawą Internetu mogą oni sprawdzić, jakie ciążą na nich obowiązki w kwestii BHP i Prawa Pracy, dzięki różnym i nierzadko darmowym webowym narzędziom mogą łatwiej zapanować nad tematem BHP. Wychodzi na to, że nie potrzeba już wkładać tak dużo wysiłku i nakładów, by dowiedzieć się cokolwiek o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Wreszcie trzecia przyczyna niskiej ilości wypadków przy pracy, to pracownicy. Na Opolszczyźnie jest bardzo duża migracja do innych krajów Unii Europejskiej z nadzieją znalezienia lepiej płatnej pracy.Zarazem pracownicy wróciwszy do kraju sami nie godzą się na pracę w firmach nie znających wymogów Kodeksu Pracy i nie tak łatwo godzą się na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.